O kawie powiedziano już naprawdę wiele. O jej wadach i zaletach rozpisują się i znawcy, i kompletni amatorzy. Jedni w kawie widzą wyzwalacz ludzkiej energii, drudzy – podstępnego zabójcę… Ale jedno jest pewne. Obok jej smaku, zapachu i właściwości mało kto jest w stanie przejść obojętnie… Jednych drażni, drugich zachwyca. Ale są i tacy, którzy starają się potraktować kawę nie tylko jako ulubiony czy nielubiany napój, a starają się podejść do sprawy kawy obiektywnie, wierząc w jej walory prozdrowotne, a nawet odchudzające. Doktor Bob Arnot w swojej najnowszej książce pt. “Kawa dla zdrowia. Energia, smak i sposób na długowieczność” z powodzeniem udowadnia, że kawa rzeczywiście jest napojem mędrców i bogów i zapewnia długie, intensywne i pełne radości życie.

Złoty podział

Każdy z trzech rozdziałów książki poświęcony jest innym aspektom picia kawy. Pierwszy, zatytułowany “Kawa – najzdrowszy produkt spożywczy” zawiera najmniej stron, ale najwięcej informacji. Pojawiają się tam wyniki badań, dane statystyczne, których źródło podaje rozbudowana bibliografia. Każdy sceptyk da się przekonać, że kawa może naprawdę korzystnie wpływać na kondycję naszego ciała i umysłu. Druga część dotyczy zjawiska picia kawy, jej historii i rodzajów. Czytelnik dowie się, skąd pochodzą poszczególne odmiany kaw, w jaki sposób przygotowuje się je do spożycia, a także przepisy na to, jak sparzyć najlepszą kawę – autor omawia przeróżne sposoby na przygotowanie kawy, jak i sprzęty, które możemy do tego wykorzystać. Trzeci, ostatni rozdział, dotyczy diet, wykorzystujących wysokiej jakości kawę. Znajdziemy tutaj i przepisy na posiłki i desery, i zbilansowane jadłospisy, i listę kaw pasujących do poszczególnych posiłków.

Złoty środek


Książka ma niepozorną okładkę, przypominającą raczej staropolską książkę kucharską, aniżeli nowoczesny przewodnik o sztuce parzenia i picia kawy. A jednak nie bez powodu mówi się, by nie oceniać książki po okładce. W środku znajdziemy bowiem ogrom rzetelnej, momentami encyklopedycznej wiedzy, która przekazana jest w naprawdę ciekawy sposób, nie nudzi, a wręcz zachęca do dalszego zaprzyjaźniania się z kawą. Oprócz tabel, wykresów i danych w poradniku znajdują się najczęstsze pytania i odpowiedzi, które mogą frapować czytelników. Zaskoczeniem może być fakt, że większość z nas pije kawę pozbawioną właściwości odżywczych, która bardziej nam szkodzi niż pomaga. Dzieje się tak dlatego, że kawa, którą kupujemy w sklepach, jest przepalona, potem niewłaściwie pakowana i przechowywana. By odnaleźć swoją ulubioną kawę, która nie tylko nam smakuje, ale i korzystanie działa na nasze zdrowie, trzeba sięgnąć po książkę doktor Arnota i dokonać właściwego wyboru.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com